Înfrângere în meciul trei de la Oradea

Arena Antonio Alexe a fost aproape plină la meciul trei al finalei Ligii Naționale. Cu un public electrizant în spate, bihorenii au început în forță meciul și au învins în mai multe rânduri defensiva noastră. Garlon Green a fost în mare formă în debutul partidei, la fel și Stephen Holt. Oradea s-a avântat în atac și a condus chiar cu 20-11, însă time out-urile solicitate de Mihai Silvășan și-au făcut efectul. Tehnicianul le-a cerut elevilor săi să schimbe defensiva și să fie mai atenți la posesia mingii. Slam dunk-ul lui David Vida ne-a apropiat la 27-21, apoi Donatas Tarolis a marcat pentru 28-24. Încă un coș de sus înscris de Patrick Richard a făcut ca tabela să indice 39-36 pe finalul reprizei.

În partea a doua, U-Banca Transilvania a fost formația mai motivată. Marquis Wright a ieșit la rampă în sfertul trei cu coșuri de la mare distanță, așa că U-Banca Transilvania a preluat conducerea, 39-42. În cele din urmă ne-am dus și la 41-45. Cristian Achim a sunat trezirea în tabăra sa, iar Oradea, sprijinită de public, a apăsat pedala pe accelerație. Stephen Holt a finalizat în momente cheie, punându-și colegii în avantaj. CSM CSU a beneficiat inclusiv de 8 puncte avantaj în ultimele trei minute, după o reușită de la mare distanță semnată de Nikola Markovic, 70-62. Baschetbaliștii noștri au alergat să egaleze, revenind la 73-71. La ultima fază, brigada de arbitri a considerat că lui Marquis Wright i-a fost administrat un capac, astfel că Oradea a obținut un succes, scor 75-71. Leii câștigă confruntarea și ne pregătim de un nou duel, joi seara, de la ora 20:00. Suporterii care doresc să vadă duelul din Arena Antonio Alexe trebuie să se înregistreze AICI pe lista biletelor rezervate pentru clubul nostru.

Mihai Silvășan, antrenor principal U-Banca Transilvania

Se prelungește seria, a fost un meci demn de o finală. A fost primul nostru meci împotriva unei echipe care are alături spectatorii. S-a văzut asta, am fost dominați destul de clar la început. Din păcate am făcut 20 de turn-over-uri, dintre care 13 în prima repriză. E greu să câștigi în astfel de condiții. Îi felicit pe băieți pentru felul cum au stat în meci, și-au dorit victoria până la final. Din păcate, am lăsat unele coșuri de trei puncte, prin care ei s-au distanțat. Tot din păcate, cred că am fost privați de șansa de a merge în prelungiri. A fost coș valabil clar și sunt curios ce decizii se vor lua în privința aceasta. Știm la ce să ne așteptăm de la meciul IV, au văzut jucătorii ce înseamnă atmosfera de aici. Trebuie să avem grijă mai mult de minge pentru a câștiga.